проверка и поддръжка на трансформатор и трафопост

Поддръжка на трансформатор

Какво е поддръжка на трансформатор?

Силовият трансформатор е най-скъпата и основна част от оборудването в рамките на електрическа подстанция. Поради това е желателно да се извършват различни дейности по превантивна поддръжка, за да се гарантира, че трансформаторът има високо ниво на производителност и дълъг функционален живот.

Силовият трансформатор изисква различни дейности по рутинната поддръжка, включително измерване и тестване на различни параметри на трансформатора. Има два основни вида поддръжка на трансформатора. Първата група дейности на рутинната поддръжка е известна като превантивна поддръжка, а втората група е на база на изискванията.

Това означава, че за да постигнем безпроблемна работа от трансформатора, трябва редовно да извършвате някои важни действия по поддръжката.

Други видове поддръжка на трансформатор се извършват само когато е необходимо – известни като аварийни или аварийна поддръжка на трансформатора. Ако Вие извършвате редовна и правилно рутинната подръжка, това значително намалява шансовете за необходимост от извършване на такава спешна (аварийна) поддръжка. Редовната проверка и поддръжка на трансформатора е известна също като поддръжка на състоянието му.

Следователно чрез поддържането му в подходящо състояние може да се избегне аварийна поддръжка и поддръжка при повреда. Ето защо техническият персонал трябва да се концентрира главно върху поддръжката на състоянието на трансформатора. Тъй като 100% от поддръжката на състоянието причинява 0% повреда на оборудването.

Има много различни действия за превантивна поддръжка, които трябва да се извършат на силов трансформатор. Те могат да бъдат на дневна, месечна, годишна, тримесечна, полугодишна или годишна база. Някои дейности по поддръжката на трансформатора трябва да се извършват само веднъж на всеки 3 до 4 години.

Експертиза, диагностика и поддръжка на трансформатори и подстанции

Месечна поддръжка на трансформатора

Нека първо да обсъдим действията, които трябва да се предприемат към силовия трансформатор на месечна база.

  1. Нивото на маслото в разширителния съд трябва да се проверява на всеки един месец. Ако се установи, че трансформаторното масло вътре пада под определеното ниво, маслото трябва да се допълни според определеното ниво.
  2. Дихателните отвори в обезвъздушителя със силикагел също трябва да се проверяват ежемесечно и да се почистват правилно, ако е необходимо, за правилно винтелиране.
  3. Ако трансформаторът има маслен изключваел, нивото на трансформаторното масло вътре в изключвателя трябва да се провери отделно в масломерния уред, прикрепен към него. Това действие също трябва да се извършва ежемесечно.

Ако е необходимо, маслото да се допълни до правилното ниво. Доливането на масло трябва да се извърши при изключено състояние.

Ежедневна поддръжка и проверка на трансформатора

Има три основни неща, които трябва да се проверяват ежедневно при силовите трансформатори:

  • Отчитане на MOG (магнитен масломер) врезервоарите;
  • Цвят на силикагела;
  • Течове на масло от всяка точка на трансформатора.

В случай на незадоволително ниво на маслото в MOG, масло да се долее, а също и резервоарът на трансформатора да се провери за течове. Ако се открие теч на масло, вземете необходимите мерки, за да спрете теча. Ако силикагелът стане розов, трябва да се смени.

График за годишна поддръжка на трансформатора

  • Автоматичната, дистанционна, ръчна функция на охладителната система, което означава, че маслените помпи, въздушните вентилатори и други елементи, включени в охладителната система на трансформатора, заедно с тяхната верига за управление, трябва да бъдат проверявани в интервал от една година. В случай на проблем, проучете управляващата верига и физическото състояние на помпите и вентилаторите.
  • Всички втулки на трансформатора да се почистват ежегодно с меки памучни кърпи. По време на почистване втулката трябва да се провери за пукнатини.
  • Състоянието на маслото на OLTC трябва да се проверява всяка година. За целта трябва да се вземе проба от маслото от дренажния клапан на отклоняващия резервоар и тази събрана проба от масло да се тества за диелектрична якост (BDV) и съдържание на влага (PPM). Ако BDV е нисък и се установи, че PPM за влага е висок в сравнение с препоръчаните стойности, маслото вътре в OLTC трябва да се смени или филтрира.
  • Механична проверка на релетата на Бухолц да се извършва всяка година.
  • Всички разпределителни кутии да се почистват отвътре поне веднъж годишно. Цялото осветление, отоплителни уреди трябва да се проверят дали функционират правилно или не. Ако не, трябва да се предприемат необходимите действия за поддръжка. Всички клемни връзки на кабелите за управление и релета трябва да се проверяват и затягат поне веднъж годишно.
  • Всички релета, аларми и контролни превключватели, заедно с техните вериги, в панела R&C (релеен и контролен панел) и RTCC (дистанционен контролен панел на превключвателя) трябва да бъдат почистени с подходящ почистващ препарат.
  • Леглата за OTI, WTI (индикатор за температура на маслото и индикатор за температура на намотката) на горния капак на трансформатора трябва да бъдат проверени и, ако е необходимо, да се допълни масло.
  • Правилното функциониране на устройството за освобождаване на налягането и релето на Бухолц трябва да се проверява всяка година. За целта изключващите контакти и алармените контакти на споменатите устройства се свързват накъсо и се наблюдава дали съответните релета в отдалечения панел работят правилно или не.
  • Изолационното съпротивление и поляризационният индекс на трансформатора трябва да бъдат проверени с батериен мегер с обхват 5 KV.
  • Стойността на съпротивлението на земната връзка и ризера трябва да се измерва ежегодно с клема на измервателя на съпротивлението на земята.
  • DGA или анализ на разтворения газ на трансформаторното масло трябва да се извършва ежегодно за трансформатор 132 KV, веднъж на 2 години за трансформатор под 132 KV трансформатор и на всеки 2 години за трансформатор над 132 KV трансформатор.

Действието, което трябва да се предприеме веднъж на 2 години

  • Калибрирането на OTI и WTI трябва да се извършва веднъж на две години.
  • Тен & делта; измерването на втулките на трансформатора също да се извършва веднъж на две години.

Поддръжка на трансформатора на половин година

Трансформаторното масло трябва да се проверява на половин година, което означава веднъж на всеки 6 месеца, за диелектрична якост, съдържание на вода, киселинност, съдържание на утайки, точка на възпламеняване, DDA, IFT, съпротивление за трансформаторно масло.

В случай на разпределителен трансформатор, тъй като те работят при слабо натоварване през цялото време на деня, оставащи пикови часове, така че не е необходима поддръжка.

Поддръжка на токов трансформатор

Токовият трансформатор или CT е много важно оборудване, монтирано в електрическа подстанция за електрически измервания и защита. Ако токовият трансформатор не работи правилно, може да има огромно смущение в системата поради неизправност на защитните релета. Досега точното измерване и безпроблемната работа на електроенергийната система, CT трябва да се поддържат правилно. График за такава поддръжка на токов трансформатор е показана по-долу. Нека първо обсъдим поддръжката на CT, която да се извършва на интервал от една година.

  • Изолационното съпротивление на CT трябва да се проверява всяка година. По време на измерване на изолационното съпротивление трябва да се помни, че в токовия трансформатор има две нива на изолация. Нивото на изолация на първичния CT е доста високо, тъй като трябва да издържа на пълно системно напрежение. Но вторичната на CT има ниско ниво на изолация обикновено 1,1 KV. Така първично към вторично и първично към земя на токов трансформатор се измерват с 2,5 или 5 KV мегер. Но този високоволтов мегер не може да се използва за вторично измерване, тъй като тук нивото на изолация е доста ниско от гледна точка на икономичността на дизайна. Така че вторичната изолация се измерва с 500 V мегер. Следователно първичните клеми към земята, първичните клеми към вторичното измервателно ядро, първичните клеми към вторичните защитни сърцевини се измерват с 2,5 или 5 KV мегер. Между вторичните ядра и съпротивленията на вторичната верига към земята се измерват с 500V мегер.
  • Термовизионното сканиране на първичните терминали и горния купол на жив CT трябва да се извършва поне веднъж годишно. Това сканиране може да се извърши с помощта на инфрачервена термовизионна камера.
  • Всички вторични връзки на CT във вторичната кутия на CT и съединителната кутия на CT трябва да се проверяват, почистват и затягат всяка година, за да се осигури максимално възможен път с ниско съпротивление за вторичните токове на CT. Трябва също така да се гарантира, че съединителната кутия на CT е правилно почистена.

Има друга поддръжка на токов трансформатор, която трябва да се извършва на половин година, като например,

  • Порцелановият корпус на трансформаторните токове трябва да се провери за пукнатини, ако има пукнатини по изолатора, необходимата консултация трябва да бъде получена от производителя.
  • Корпусът на порцелановия изолатор на токовия трансформатор трябва да се почиства правилно с памучни тъкани.

Месечната поддръжка на токов трансформатор.

  • Течове на масло от всяко съединение трябва да се провери визуално, ако се установи изтичане, то трябва да се отстрами след изключване.
  • Вторичните клеми също се проверяват за теч на масло, ако се открие теч, трябва да се предприемат незабавни действия за спиране на теча.

В допълнение към това, измерването на коефициента на загуба трябва да се извършва на токов трансформатор, за предпочитане над 66 KV клас, веднъж на две години.

Анализът на разтворения газ на маслото също трябва да се прави за предпочитане веднъж на 4 години. Ако резултатите се окажат незадоволителни според стандарта, изолационното масло трябва да се смени.

Поддръжка на трансформатор на напрежение и капацитивен трансформатор на напрежение

Конструкцията на трансформатора на напрежение (PT) и капаццитивен трансформатора на напрежение (CVT) са еднакви. Следователно основната схема на поддръжка както на трансформатора на напрежението, така и на капацитивния трансформатора на напрежението е повече или по-малко еднаква. Тъй като силен ток не протича през PT и CVT, дефектът и повредата обикновено са много малки.

Ето защо може да не се изисква месечна поддръжка на двата. Освен това много честата поддръжка на шината на PT или CVT също може да не е възможна, тъй като изключването на цялата шинна секция на PT или CVT би било извън защита и измерване. Достатъчна е само годишна поддръжка на такова оборудване.

Годишна поддръжка на трансформатор за напрежение или капацитивен трансформатор за напрежение

  • Порцелановите корпуси трябва да се почиства с памучни тъкани.
  • Сглобката на искровата междина трябва да се проверява всяка година. Отстранете подвижната част на искрова междина, почистете електрода на спирачките с шкурка и го върнете обратно на мястото му.
  • Високочестотната точка на заземяване трябва да се проверява визуално всяка година в случай, че точката не се използва за PLCC.
  • Термовизионна камера, която да се използва за проверка на всякакви горещи точки.
  • Клемните връзки PT съединителна кутия, включително заземяващите връзки, трябва да се проверяват за плътност веднъж годишно. В допълнение към това разпределителната кутия на PT също трябва да се почиства правилно веднъж годишно.
  • Здравината на всички уплътнителни съединения също трябва да се провери визуално и да се сменят, ако се открие повредено уплътнение.

Обърнете внимание, че в допълнение всяка годишна поддръжка на трансформатор на напрежение или капацитивен трансформатор също трябва да се проверява за tan δ веднъж на 3 години. Увеличаването на стойността на tan δ показва влошаване на изолацията, докато увеличенията на tan δ и капацитета показват навлизането на влага в изолацията.

За въпроси и информация по поддръжката на трансформатори можете да се свържите с нас тук.

Posted in Без категория and tagged , , , , .