Шасито на сървъра е проектирано за способността му да бъде монтирано (инсталиран) в сървърен рак/шкаф. С течение на времето индустрията прие стандарти, за да направи инсталирането на сървърен рак/шкаф лесно за всички. Това е особено важно за онези, които извършват често поддръжка или разширяват сървърните си помещения.
Така че, ако знаете някои от тези стандарти, няма да е прекалено трудно да съберете сървър. Изучаването на най-добрите практики за монтиране на сървър е важно, защото можете да намалите риска от повреда на компонентите и да осигурите стабилност.
Преди да инсталирате релси или рафтове в сървърен рак/шкаф
- Запознайте се с размерите на вашия сървър и сървърен рак/шкаф. Преди всичко ще трябва да знаете ширината, дълбочината и височината на вашия сървър, които могат да се монтират. След това се уверете, че вашият сървър е съвместим с монтажната ширина, дълбочина и височина на вашия рак. Накратко, височината се измерва с единици на рака, което е равно на три отвора на вашият сървърен шкаф. Широчината обикновено е 19 инча (48,26 см), има много малко изключения от този стандарт. Дълбочината е най-променливият размер на сървърните шкафове и монтажното оборудване, поради което релсите и рафтовете обикновено имат регулируема дълбочина.
- Ако вашият сървър не е съвместим с вашия рак, намерете адаптер, който може да ви помогне. Вашият пълноразмерен сървър няма да се монтира в рак с 2 стойки без комплект адаптер или комплект за 2 стойки / 4 стойки. Адаптерите също могат да помогнат, когато оборудването ви не е достатъчно широко за сървърния шкаф или е твърде дълбоко / недостатъчно дълбоко.
- Вижте какъв тип отвори има вашата сървърна стойка. Вашият сървърен рак/шкаф ще има резбовани, нерезбови или квадратни отвори.
- Настройте рафтовете или релсите за сървърни шкафове, така че да отговарят на дълбочината. Много релси и рафтове, произведени през последните няколко години, имат регулируема дълбочина. За разлика от нерегулируемото монтажно оборудване, те имат плъзгащ се механизъм, който ви позволява да получите точно прилягане на вашия сървър. Ще трябва да плъзнете задната скоба през външната скоба на вашата релса или рафт, за да регулирате дълбочината на монтиране.
Как да съберете сървър
Монтирайте сървърната шина или рафт в рака/шкафа. След като дълбочината ви бъде регулирана, вече ще можете да монтирате вашите релси и рафтове. В зависимост от типа на отвора на вашата стойка и механизма за монтиране на оборудването, инструкциите ще бъдат различни.
Инсталирайте вътрешната шина в сървъра чрез щифтове (за специфични за сървъра релси). Релсите, които са специално проектирани да работят със сървъри като HP и Dell, ще имат такива. Те стърчат от страните на сървърите и приличат на малки бутони. Те се прикрепват към сървърната релса, за да го заключат на място.
Плъзнете сървъра в сървърния рак/шкаф. Ако използвате специфична за сървъра релса, ще съпоставите вътрешните релси на вашия сървър с външните релси, монтирани на стелажа, и ще я плъзнете. Ако използвате универсална релса, няма да инсталирали нищо на вашето сървърно шаси и ще може да го плъзне по релсата.
Допълнителни дейности преди монтаж на сървъра
Досега разгледахме основното, но планирането преди първата инсталация е критична част от конфигурацията на сървърите. Последното нещо, което бихте искали, е да инвестирате стотици в конфигурация, което няма да бъде адеквато, когато се разширявате в бъдеще.
Има начини за бъдещо разширяване на вашият сървърен рак/шкаф, като например да се уверите, че има място за монтиране на разпределители на захранването (PDU), система за управление на кабелите и място за монитор, клавиатура и мишка (KVM). Може да помислите и за закупуването на универсални релси, за да можете лесно да сменяте оборудването в бъдеще.
Разпределението на кабелите ще става все по-важно, когато добавяте повече оборудване към рака си. Хоризонталните и вертикалните канали за управление на кабелите са най-добрите аксесоари, за да поддържат кабелите подредени. Кабелите преминават надолу по хоризонталните кабелни канали, докато излязат или влязат в местоназначението си през вертикалните кабелни канали. Има много различни методи за управление на кабелите, но това е общата идея.
Напълно оборудваните KVM могат да превключват между изходите за монитор на няколко сървъра. Тази функция е задължителна в зависимост от това колко голямо е вашето сървърно помещение. Дори ако вашата конфигурация има само един изход, има 1 порт KVM конзоли, които се побират в 1U пространство в рака. Това може да направи цялият ви рак самостоятелна конфигурация без външни дисплеи или клавиатури.
И накрая, трябва да оставите място за монтиране на PDU. То може да бъде инсталирано в предния или задния край на сървърния рак/шкаф и да осигури захранване на цялата ви конфигурация. То спомага за по-нататъшното укрепване на кабелите, но неизбежно ще заеме място за монтиране в сървърния рак/шкаф. Можете или да оставите малко пространство налично за монтирането му, или да го инсталирате с адаптер за монтиране върху кабелните канали.